První chemoterapie

Tento článek píšu den po chemošce. Protože včera to teda byla jízda. 🙏 Absolutně jsem chemoterapii podcenila a ona mi dala mrcha jasně najevo, kdo tady velí. 😂V sedm hodin ráno jsem dorazila do stacionáře na Onkocentrum Zelený pruh. Rozhodla jsem se, že vyzkouším chemoterapii s chladící čepicí, která by měla minimalizovat vypadávání vlasů.


Jak to probíhá


Po příchodu na pokoj si vyberete postel, na které strávíte cca 3-5 hodin. Pod umyvadlem si namočíte vlasy a nahřejete ruce pod co nejvíc teplou vodou.

Následuje samotné nasazení chladící čepice. Samotné nasazování probíhalo v pohodě. Nic nebolelo, netlačilo. Spolkla jsem lék, který minimalizuje zvracení během chemoterapie. Tak lék mi nezabral. Zvracení, pocit žaludku na vodě se mi nevyhnulo. Tak snad to stejně nedopadne i s chladící čepicí. 😂

Následně sestra napíchla kanylu do žíly na hřbetu ruky. To proto se muselo absolvovat, nahřátí rukou. Aby šla hezky napíchnout kanyla.

Půl hodiny před samotným podáním chemoterapie se pod čepicí chladí hlava na 3 stupně Celsia. Teplotou se zmrazí (schladí) vlasové kořínky. Nevěřila jsem, že člověku bude opravdu zima. A byla. Proto je lepší mít s sebou ponožky, mikinu, dlouhé pohodlné kalhoty. Já měla leginy. A po polovině doby jsem se i takto oblečená přikryla ještě peřinou.

Po třiceti minutách sestra přinesla, jak sama nazvala, malinovku - samotnou chemo látku. A začala jízda.


Ze začátku to bylo fajn. S kanylou můžete dělat cokoliv. Když zavoláte na sestru. Odpojí vás od čepice, od kapačky a může se vyrazit na toaletu. Během aplikování chemoterapie se může jíst, pít, číst, koukat na filmy. Doporučuju něco lehkýho. Žádná těžká témata.

Po cca 3 hodinách jsem cítila, že začíná jízda autem přes takový ty ”hupy” 😂. Určitě je většina z nás zná. Někomu se z nich dělá špatně. Jsem jedna z vás. Pokud sedím i teď v dospělosti na sedačkách vzadu, cítím, že vzít si Kinedryl byla vážně dobrá volba. 😊

Tak takhle jsem žaludek také začala cítit. Pocit nevolnosti se zvyšoval. A k té jízdě se přidal pocit po propařený noci. Říkala jsem si: ,,Jooo holka, to k tomu prostě patří. To musíš vydržet.”

Kolem 11:45 přišla sestra. Odpojila chladící čepici. 15min jsem čepici měla nechat ještě na hlavě, aby se zahřála hlava. Následně jsem šla do sesterny pro další instrukce. Za týden mně čeká kontrolní krevní obraz. Sono břicha. 10.9. další krevní obraz a 11.9.další chemoterapie. Teď mám cyklus dávek po třech týdnech a následně cyklus dávek po týdnu. Poslední chemoterapie mně čeká 22.1. a následně se bude chystat operace a odebrání celého levého prsa.


Na sesterně jsem cítila závratě a pocit, že zvracení mně nemine. Také, že neminulo. Dostala jsem od sestry čípek, který zmírňuje pocit na zvracení. Doma jsem už měla připravené ty samé léky, které se můžou aplikovat 3x denně.

Následoval ještě rozhovor s paní doktorkou onkoložkou. Výsledky echo srdce, rentgenu plic a vyšetření kostí, dopadly skvěle. Nikde nic není. Díky Bohu, že si ta mrcha rakovina uspořádala mejdan “jen” v levém prsu. Párty končí, milá zlatá. 😂 My ti dáme co pro to. 💪


Pobyt doma


Děkuji za podporu, kterou mám ve svém okolí. Jak úžasné lidi okolo sebe mám a jak hezky se o mně starají. Myslím, že to je půlka úspěchu, jak léčbu rakoviny zvládnout. Mít okolo sebe skvělé okolí, zázemí a místo, kde víte, že můžete být sami sebou.

Se mnou to včera dost lomcovalo. Chvilku jsem spala, chvilku se zvedal žaludek, chvilku jsem byla v pohodě, chvilku brečela, chvilku jsem si vzteklá zahrála na oběť: Proč zrovna já? A tak pořád dokola. Celý den. Ať se dělo cokoliv. Věděla jsem, že jsem v bezpečí a je o mně skvěle postaráno. ❤️


Chtěla bych říct těm, kteří se snaží být v jakékoliv situaci silní. Mají tendence všechno zvládnout sami. Bojí, nechtějí nebo neumějí si říct o pomoc. Prďte na všechno, co do vás vložily rodiče, učitelé, kamarádi, partneři, partnerů rodiče, zaměstnavatelé, sám život.

O pomoc si řekněte. Není to ostuda. Je to odvaha. Odvaha být silní ve své křehkosti a zranitelnosti.


Přeji všem naaaaadherný víkend. ❤️
580 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše